Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girerken ya da jinekolojik muayene yapılması sırasında ortaya çıkan anormal veya acil bir kas spazmıdır. Bu spazm cinsel ilişki sırasında güçlü bir ağrıya neden olabilir ve cinsel ilişkiyi tamamlamaya engel olabilir.

Vajinismus nedenleri arasında psikolojik faktörler, travma, cinsel istismar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel içerikli korkular veya kaygılar bulunabilir. Vajinismus tedavisi, hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre değişebilir ve bir kombinasyonu terapi ve fizyoterapi tekniklerinden oluşabilir.09

Terapi seçenekleri arasında kognitif davranışçı terapi (CBT), cinsel terapi veya hipnoterapi bulunabilir. Bu terapi seçenekleri hastaların cinsel korkularını ve kaygılarını anlamaya ve üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Fizyoterapi seçenekleri arasında ise Kegel egzersizleri, düzenli olarak uygulanabilir ve vajinal kasların güçlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, vajinismus tedavisinde güncel bir yöntem olarak düzenli olarak uygulanması önerilen düşük dozlu antidepresan ilaçlar da bulunabilir. Ancak, bu ilaçların kullanımı kişisel durum ve hastalık şiddetine göre farklılık gösterebilir ve her zaman doktorunuz tarafından reçete edilmelidir.

Vajinismus tedavisi, hastaların cinsel ilişkiye girmesine ve jinekolojik muayene yapmasına olanak tanıyacak şekilde tamamlanabilir. Ancak, tedavinin başarısı kişisel duruma, hastalık şiddetine ve tedavi seçeneğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tedavi sürecinde doktorunuzla işbirliği içinde hareket etmeniz ve tedavinin sürekli takip edilmesi, vajinismusun tamamen üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.