Her çiftin ilişki içerisinde birbirlerinden beklentileri farklıdır. Fakat genel tabloya bakıldığında çiftler mutlu ve huzurlu olmak ister. Peki bazı çiftler mutluyken bazı çiftler neden mutsuzdur? Çünkü bazı çiftler yapılmaması gereken o 4 noktayı fazlasıyla ilişkilerinde uygulamaktadır. Peki bu maddeler nelerdir?

John ve Julia Gottman Mahşerin 4 Atlısı olarak adlandırmaktadır. Bunlar:

1)ELEŞTİRİ:

Birlikte olduğunuz kişi hakkında elbette ki beğenmediğiniz noktalar olabilir. Bunu partnerinize ifade etme şekliniz çok önemlidir. Sen sadece kendini düşünüyorsun, hiçbir işte yardım etmiyorsun anca kendin geziyorsun bencilsin vs. demek yerine, seninle vakit geçirmeye ,yardımına ihtiyacım var gibi daha yumuşak bir ifade kullanmak ilişki açısından önemli bir adımdır.

2)SAVUNMA :

Eleştirinin sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Partnerler kendilerini savunmak ve haklı olduğunu göstermek adına diğer kişinin yaptığı olumsuz durumları söylemeye başlar.  Olay o an yaşanan durumdan çıkıp sen şunu yaptın bunu yaptın gibi daha büyük tartışmalarla şekil değiştirir. Örneğin

A Kişisi : çok fazla kıyafet alıyorsun harcamalarına dikkat et senin yüzünden zorlanıyoruz.

B Kişisi: Sen kendine bak sürekli dışarıdan yemek yiyorsun, sürekli sigara içiyorsun vb. durumlar

Bunun yerine yaşanan olayların sorumluluklarını alıp birbirlerini suçlamak yerine çözüm odaklı olmak gerekir.

A Kişisi: Haklısın bir sonraki ay buna biraz daha dikkat edeceğim gibi bir mesaj ilişkiyi kurtarmak adına önemli bir adımdır.

 

3)AŞAĞILAMA:

Aşağılama sadece sözel bir davranış gibi algılansa da beden dili ile de aşağılama gerçekleşmektedir. Partnerlerden biri düşüncesini açıkladığında gülme, göz devirme alaycı bir yaklaşım sergileme gibi bir çok şey aşağılama anlamına gelmektedir. Bazen ise farkında olmadan iyi niyetli bir yaklaşımın oluşturduğu aşağılama vardır. Bu da partnerin talebi olmadığı halde onun yaşadığı sorunlara sürekli çözüm bulmaya çalışma durumudur. Partnerleriniz sizden yardım talebinde bulunmadığı sürece,  ona saygı gösterip çözüm yollarını kendisinin bulması için alan açmalıyız.

 

4)DUVAR ÖRME:

Yukarıda yaşanan basamaklardan sonra partnerlerden biri ilişki içerisinde iletişimi keser. Söylenen veya yapılan davranışlara sessiz kalma ya da herhangi bir tepki vermeme durumudur. Bu durum uzadıkça ilişki içerisinde duygusal ve cinsel yönden de uzaklaşmalar meydana gelerek eşler arasında kopukluk oluşur. Aynı evin içerisinde iki yabancıya dönüşüm başlar.

Yukarıda belirtilen maddeler ilişki içerisinde uzak durulması gereken durumlardır. Her ilişki içerisinde tartışmalar olur önemli olan tartışmaların boyutu ve çözüm kısmıdır.