STERNBERG AŞK ÜÇGENİ KURAMI

Robert Sternberg’in çalışmalarına göre aşk; yakınlık, tutku ve bağlılıktan oluşmaktadır. Her ilişkide üçgenin köşesinde bulunan maddeler farklılık gösterebilir.

1)Yakınlık(Beğenme-hoşlanma): Bu aşk türünde kişi duygusal yakınlık hisseder. O kişiye karşı tutku ve bağlanma söz konusu değildir.

2)Tutku(Delicesine aşk): Partnerimizi ilk gördüğümüz anda hissettiğimiz fiziksel çekim ve hormonal duygularla ilişkilendirilmekte olan bu aşk türünde yaşanan yoğun duygular genellikle hızlı bir şekilde sönmektedir.        

3) Aptalca Aşk: Tutku ve bağlılık bileşeninden oluşur. Yakınlık öğesini içermemesinden dolayı tutku öğesinin zamanla azalması ile ilişki bitme noktasına gelebilir. Filmlerde görülen aşk türüdür.

4)Bağlılık(boş aşk): İlişki içerisinde yakınlık ve tutku barındırmamasına boş aşk denir. Bu aşk türünde sadece bağlanma vardır. Uzun yıllar süren evliliklerde ya da uzun süreli ilişkilerde duygusallığın ve fiziksel çekimin zamanla azaldığı durumlar bu aşk türüne örnek verilebilir.

5)Dostça Aşk: Bu aşk türü tutku içermez. Aradan uzun zaman geçince yerini bağlılığa bırakabilir ya da romantik bir aşk ilişkisi arkadaşça aşka dönüşebilir. Tutkunun ortadan kalktığı ilişkilerde bazı kişiler yeni aşklara yönelebilir.

6) Mükemmel Aşk: Yukarıda ki temel bileşenleri dengeli şekilde içeren aşk ise mükemmel aşk olarak adlandırılmaktadır.